Yapay Zeka Nedir ?

Birçok insanın duyduğu ama ne olduğunu tam olarak bilmediği ve insana merak uyandıran yapay zeka; teknoloji, yazılım ve bilimin ortak ürünüdür. İlk başta duyulduğunda insana merak uyandıran yapay zeka günümüz teknolojisi ile hayatımızın her alanında kullanılmaya başlandı.

 

Yapay Zeka Nasıl Ortaya Çıktı ?

Artificial Intelligence (Yapay Zeka) terimi ilk olarak Stanford Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof.Dr. John McCarthy tarafından 1956 yılında ortaya atılmıştır. John MacCarthy‘e göre Yapay Zeka’nın tanımı şu şekildedir: “Zeki makineler özellikle de, zeki bilgisayar programları yapma bilimi ve mühendisliğidir. Benzer bir iş olan bilgisayarlar aracılığı ile insan zekasını anlamaya çalışmayla ilgili olmasına rağmen kendisini sadece biyolojik olarak gözlemlenebilen metotlar ile sınırlandırmaz.”

Bilgisayar tarzı makinelerin yeni ortaya çıktığı ve geliştiği dönemlerde “Makineler düşünebilir mi?” sorusunun Alan Mathison Turing tarafından sorulması ile hakkında ilk çalışmaların başlandığı yapay zeka, 2. Dünya Savaşı zamanında bazı askeri silahların teknolojik silahlar olarak ortaya çıkmasını ve bilgisayarların gelişimindeki en önemli etkenlerden biridir. Aslında Alan Mathison Turing’in bu sorusunun ilk yapay zekanın temellerini ortaya attığını söyleyebiliriz.

Bu düşüncenin açtığı yoldan ilerleyen bilim insanları kendi kararlarını verebilen ve mantıksal hareketler yapabilen cihazlara kadar bu gelişimi sürdürmüşlerdir. Bugün yetenekli robotların ortaya çıkması ile, ne kadar ilerlendiğini ortaya koymaktadır.

İlk yapay zeka çalışmaları

Yapay Zeka konusundaki ilk çalışma McCulloch ve Pitts tarafından yapılmıştır. Bu araştırmacıların çalışması olan Yapay Sinir Hücrelerini Kullanan Hesaplama Modeli, önermeler mantığı, fizyoloji ve Turing’in algoritma kuramına dayanıyordu.

1950‘lerin başlarında Turing ve Shannon, bilgisayarlar için bir satranç programı yazdılar. 1956 yılında bu çalışmaları geliştiren McCarthy ve ekibinin en önemli adımı, sunumlarında ilk defa “Yapay Zeka” teriminden bahsetmeleri oldu.

Newell ve Simon, “insan gibi düşünme” yaklaşımı ile üretilmiş ilk program olan General Problem Solver (Genel sorun çözücü)’ı geliştirmişlerdir. Simon, fiziksel simge kuramını ortaya atmış ve bu kuram, insandan bağımsız zeki sistemler yapma çalışmalarıyla ilgilenenlerin hareket noktasını oluşturmuştur.

Yapay Zeka Türleri Nelerdir?

Yapay Zeka konusunda pek çok araştırma yapılmış ve yapılan bu araştırmalar çeşitli dallara yayılmaya başlamıştır. Bu nedenle zaman içerisinde Yapay Zeka konusunun alt dalları oluşmaya başlamıştır. Genel olarak  Yapay Zeka‘nın alt dalları şunlar olarak kabul edilir :

  • Bilgiye dayalı yapay zeka ve uzman sistemler
  • Doğal diller
  • Beşeri algılama yeteneklerinin simülasyonu
  • Robotikler

Gelecekte Yapay Zeka

Birçoğumuzun izlediği bilim-kurgu dizileri , filmleri olsun çok hayal olarak gözüken o yapay zekalar gelecekte var olabiliceğini, yapay zeka konusundaki birçok yapılan yatırımların , teknoloji aleminin bu konudan çok ümitli olduğunu ve bunların gerçekleşebiliceğini bize göstermektedir. Şimdi aklınıza belki de izlediğiniz filmlerden olan robot-insan savaşları gelmiştir evet insanın bu konular üzerine senaryo yazdığı bu insan-robot savaşı olayı yapay zekanın ne kadar gelişebiliceğine bağlı. Gelecekte yapay zeka gelişimini şuanki seviyeden kat kat daha ileri bir boyuta taşımış olabiliceğinden insanların tembelleşmesi ve gelişen yapay zeka ve robot teknolojisinin insanları kendisine mahkum edeceğinin sinyallerini günümüzden vermektedir ki bu insan-robot savaş senaryoları yazılmaktadır.

Paylaş :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir