WEB 1.0 NEDİR ? 

İlk olarak  1995-2000 arasında web 1.0 (monolog) yani belge odaklı bir sistem çıktı.Bu sistemde sadece belge,resim gibi şeyler  alınabiliniyordu aynı televizyon misali nasıl televizyonda tartışma programına müdahale edemediğimiz gibi. Kullanıcılar sadece okuyucuydu.Buna gazetede örnek verilebilir.

Kısaca internet  tek yönlü bir iletişim aracı oluyor.

Tâbiki teknoloji durmuyor. Daha sonralarda WEB  2.0 çıkıyor


WEB 2.0 

WEB 1.0 istekleri karşılayamayınca WEB 2.0(interaktif web)doğuyor. WEB 2.0 web-insan etkileşimini gösteriyor.Veri alınıp-verilebiliniyor.

Sosyal siteler,bloglar,web tabanlı ansiklopediler,özgür ansiklopediler ortaya çıkıyor.Sosyalleşme ihtiyaçların karşılanmasına yönelik çabaların bir sonucu olarak, blog, wiki, podcast, RSS, API AJAX, XML vb. teknolojiler ve uygulamalar ortaya çıkmış ve kullanımı yaygınlaşmıştır.

WEB 2.0 2000-2010 da çıkmıştır .

Özet geçersek belge kaynaklı bir veri tabanı.


WEB 3.0

WEB 3.0 kendi kendini yöneten bir sistem oluyor.Nasıl bir otonom araç kendi kendini yönetiyorsa aynı şekil. Cihazlar arası iletişim kurarak kendi kendini meydana getirecek.Daha kısabir ifadeyle Web 3.0; Türkiye ve dünyada internet alanında yaşanan gelişmeler ışığında, Web 2.0 devrimiyle sanal dünyaya aktarılan içeriklerin anlamlandırılması olarak tanımlanmaktadır.

WEB 3.0 için söylenenler;

Bill Gates”WEB 3.0 yapay zekardır.”

Nicholas Carr”WEB 3.0 insan gibi düşünecek.”

Bir çok uzman “mobil teknolojide devrimdir.” diyor


WEB 4.0

Ve geldik WEB 4.0’aBir Saniyede 100 gigabit bağlantı ve bant aralığı olan her şeyin artık yerel disklerden uzaklaştığı ve online networklar üzerinden kurulduğu ve bilim kurgu filmlerinde rastladığımız gibi   yapay zekaya sahip işletim sistemi ve web teknoloji eseridir.Web 4.0 özellikle kodlanan yapay zeka ile sorunları tespit edebiliyor çözümler üretebilen bir sistem.

WEB 4.0 tam bir teknoloji harikası bir düzen. 

 

 

:=

Paylaş :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir