1.  Wan Hu “Roket Sandalye”

Efsaneye göre 16 yüzyıl, antik Çin’inde Wàn Hǔ (萬戶) isimli bir adam yaşıyordu. Ming hanedanlığında devlet görevlisi olan Wan Hu yıldızlara ve gökyüzüne yakın ilgi duyuyordu. Gökyüzüne duyduğu bu ilgi ona birgün parlak bir fikir verdi. Kendisini gökyüzüne gönderecek bir araç yapacak ve böylece tarihe uzaya giden ilk adam olarak geçecekti. Tarihin ilk mucit kazalarından biri olup 16. yüzyılda Çin’de yaşanan bir olaydır. Wan Hu o yıllarda Çinliler`in bolca kullanıp bilakis en sevdiği eğlencelerden biri olan fişekleri sandalyesine bağlayıp uzaya gitmek istedi. Lakin, Wan ve sandalyesi fişekler ateşlendiği anda oldukları yerde infilak etti.Onu kimse bir daha görmedi.
İşte bu uzaya gitme denemesi sayesinde Wan Hu tarihe dünyanın ilk astronotu olarak geçti.
İlk havai fişeğin Çin’liler tarafından icat edildiğini biliyor muydunuz?Havai fişek antik Çin’in en büyük 4 icadından biri. İlk havai fişek 12. yüzyılda antik Çin’de kötü ruhları uzaklaştırmak amacıyla keşfedildi. Çin’de evlenme törenleri, yeni yıl kutlamaları, ilkbahar festivalleri gibi önemli olaylarda bugün bile hala havai fişek patlatılıyor. Çin şuan dünyanın en büyük fişek üreticisi ve ihracatçısı durumunda.

 

 

2. Franz Reichelt “Paraşüt Elbise”

 Avusturya’lıların Hezarfen Ahmet Çelebi’si. Franz Reichelt`ın mesleği Sadece mucitlik değil aynı zamanda  terziliktir. Ailesinin ve arkadaşlarının uyarılarını dinlemeyerek 1912 yılında paraşüte dönüşebilen bir elbise yaptı ve bunu denemek için Eyfel Kulesi’ne çıktı.Kulenden atladı. Fakat feci bir şekilde can verdi. Kameralar önünde 60 metreden gerçekleştirdiği atlayış ne yazık ki beklediği gibi sonuçlanmadı. 

 

 

3.Max Valier “Roket Araba”

1931’de, sıvı metan gazı ve sıvı oksijenle çalışan bir aracı 90 metreye kadar yükseltebilmeyi başarmıştır. Bu alandaki çalışmalar, endüstride kullanılan gazlar üreten, bu arada sıvı oksijen de üreten bir fabrikanın sahibi olan Dr. Paul Heylandt’ın desteğiyle daha da ileriye götürebildi. Daha önceki deneylerini otomobiller üzerinde sürdüren Max Valier, Heylandt’ın mali desteğinden yararlanarak deneylerini roketler üzerine kaydırdı. Vali-er’in özellikle üzerinde çalıştığı konu, çelik kafesli motorlardı. 1930 yılının Mart ayında bu motoru önce otomobillerde denedi ve olumlu sonuçlar aldı. Bu deneyler sırasında, ısının beklenmedik bir anda yükselmesi sonucu meydana gelen patlamada Valier hayatını kaybetti.

Valier’in yardımcılarından Pietsch ve Rudolf 1932’nin yazında bir araya gelerek deneyleri sürdürmeye karar verdiler. Yaptıkları çalışmalarla Valier’in ölümüyle sonuçlanan yanma olayına neden olan eksikliği büyük ölçüde giderdiler.

 

4.Horace Lawson Hunley “Denizaltı”

Yıl tam 1863`ü gösteriyordu.Lawson savaşlarda kullanılabilecek, insan gücüyle çalışan bir denizaltı icat etti. Lakin icadı daha ilk denemesinde başarısızlıkla sonuçlandı. Suyun dibinde kaldı ve Lawson boğularak hayatını kaybetti.

 

5. Sieur Freminet “Oksijen Tüpü”

Yıl 1772`de Freminet ilk oksijen tüpünü icat etti. Özellikle icadını kendisi denemek istedi.İcadına güvenip suya dalan mucit ilk dakikalarda başarılı buluşunun sevincini yaşadı. Ama tüp tam olarak çalışmadığından dolayı boğularak can verdi.

 

6. Aurel Vlaicu’nun Tek Kişilik Uçağı

Bu muçit uçağın adına kendi adını koymuştur. Romanyalı mucit  Vlaicu, 1913 yılında dünyanın ilk tek kişilik uçağını icat etmiştir. İlk denemesini Karpat Dağlar`ının üzerinde yaptı. Ve Aurel Vlaicuuçağıyla beraber yere çakıldı. Yere çakılan uçaksa hayatına mal oldu.

 

7. Thomas Midgley’in Hastalar İçin Mekanik Yatağı

Kendisi çok ünlü bir mucit ve mühendistir. Ama tabi hayatın kurallarıyla ve zamanı gelince 51 yaşına geldiğinde çok fena bir şekilde hastalanır ve yerinden kalkamaz bir hale gelir. Mucit kendinden başkalarınında böyle hastalıkları sorunları olduğunu düşünerekten kendi gibi sıkıntı yaşayan insanlar için bir tür yatak hazırladı. Ama yıl 1944`te kendi icadı olan mekanik yatağın bozulmasıyla birlikte yatağın parçalarının arasında kalan Midgley boğularak öldü.

 

8. Karel Soucek’in Darbe Emici Varil

Kendisi profesyonel bir dublördür.Kanadalıdır ve kendisine Niagara Şelalesi’nden aşağı atlamasını sağlayacak modifiye edilmiş bir varil geliştirir. Şelaleden atladıktan ufak tefek birkaç kanama ve yarayla hayatta kalan Karel 1985 yılındaysa kendisini tatmin edemeyip tekrardan atlamalı bir işe kalkışır. Teksas’ta Houston Astrodome adındaki özel olarak yapılmış, 180 fit yüksekliğindeki şelaleden yapacağı atlayışı finanse etmesi için bir şirketi ikna eder. ne yazık ki atlayış başarısızlıkla sonuçlanır ve talihsiz bir kaza ile mucit hayatını kaybeder.

 

9. Alexander Bogdanov’un Kan Transferi

Alexander Bogdanov,kendini gençleştirmek genç kalmak için bu tasarımı projeyi düşündü ve uygulamaya sokmak denemek için hemen çalışmalara başladı. Ama 1928’de kendi üzerinde yaptığı 12’nci test sırasında yanlış kan tipi sebebi ile hayata veda etti.

 

10. Thomas Andrews’in Titanik’i

Büyük ihtimalle adını duymuş olduğunuz veya kulağınıza tanıdık gelen bir isimdir Titanik. Hikayesi filmlere konu olup çok ünlü bir gemidir. Batmayan gemi olarak anılan Titanik 1912 yılında danizin dibine batmıştır. Titanik’in baş mimarı Andrews de bir buzdağına çarpan ve yaklaşık iki saat kırk dakika içinde Kuzey Atlantik’in buzlu sularına gömülen geminin ilk seferine katılan ve orada ölenler arasındaydı.

 


Paylaş :

2 yorum

Molly · 24 Şubat 2018 23:20 tarihinde

Güzel ve bilgilendirici

    Faruk İNAN · 7 Mart 2018 08:19 tarihinde

    Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir