GRUB Nedir ?

GRUB işletim sisteminizin yüklenip açılmasını sağlar. Eğer bilgisayarınızda iki tane işletim  sistemi var ise (mesela Linux ve Windows) açılışta hangi işletim sistemini açacağını sorar ve seçtiğiniz işletim sistemini açar.

GRUB Neden Bozulur ?

Eğer bilgisayarınızda ki ikinci işletim sistemini (mesela Ubuntu) silerseniz açılışta bilgisayar bir GRUB bulamayacağı için hangi işletim sistemini açacağını bilemez ama endişelenmeyin bunun çözümü oldukça basit.Hemen çözümüne geçelim.


Bu hatayı yaratabilecek başka yollarda olabilir bugün eğer ikinci işletim sistemini silerseniz ne yapacağınızı anlatacağım.


GRUB Düzeltme


Bize Gerekenler ;

1-Rufus ( Buna benzer programlar da iş görür )

2-Boot Repair Disk

3-Bir USB Bellek


İlk olarak Rufus ve Boot Repair Disk’i indiriyoruz.İndirdikten sonra Rufus programını açıyoruz.

1

Kırmızı İle İşaretlediğim Alana Tıklıyoruz


2

İndirdiğimiz ISO Dosyasını Seçip Aç’a Tıklıyoruz


3

USB Belleğinizi Seçip Başlat‘a Tıklıyoruz


DİKKAT:Bu işlemi yapmak USB Belleğinizdeki tüm dosyaları siler.

Bu işlemleri yaptıktan sonra USB Bellek takılı iken bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz. Bilgisayar açılırken BOOT tuşuna basıyoruz. Boot tuşu genelde F12 veya Esc olur ama sizin bilgisayarınızda farklı olabilir.Bilgisayar açılırken Boot tuşunun hangisi olduğunu ekrandan görebilirsiniz.Eğer Boot tuşunun hangisi olduğunu bulamadıysanız yorumlara yazın en kısa sürede size cevap yazarım.


Boot menüsünü açtıktan sonra USB Belleğinizi seçiniz.


Karşınıza böyle bir ekran gelmesi lazım. Buradan kırmızı ile işaretlediğim alana tıklıyorsunuz. Tıkladıktan sonra bir kaç işlem yapacaktır. Bütün işlemler bittikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatınız. Bilgisayar yeniden başlarken USB Belleğinizi çıakmayı unutmayınız.


NOT : Ben görselleri internetten aldım eğer herhangi bir adımı geçtiysem özür dilerim ben daha önce yapmıştım ve gayet başarılı bir şekilde bu yöntem sorunumu çözmüştü.Eğer herhangi bir adımı geçtiysem lütfen yorumlarda belirtin.

Paylaş :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir