Bitcoin Nedir ?

Bitcoin nedir, Şu sıralarda herkesin merakla araştırdığı ve onu kazanmaya çalıştığı bir sanal para birimidir. 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından çıkarılan bitcoin, geçtiğimiz her gün popülerliğini artırıyor. Eee haliyle paramız sanal para olduğu için gerçekte hiçbir merkeze veya bankaya bağlı değil. Bitcoin fiyatı arz talep oranına göre belirlenmekte yani ne kadar çok satın alınılırsa o kadar çok değeri artıyor ve ne kadar çok satılmak istenilirse değeride o kadar düşüyor. İlk çıktığı zamanlarda pek güvenilmeyen bu sanal para şimdilerde nerdeyse herkesin güvenini kazanmış ve çoğu yatırımcıların ilgi odağı olmuştur. Ayrıca, bitcoin sayesinde ciddi kar eden insanların da olduğunu belirtelim. Hatta geçtiğimiz senelerde bir bitcoini olanlar şuan rahatlıkla bir araba satın alabilirler.

Bir bitcoin ne kadar ?

Az önce de belirttiğimiz üzere, bitcoin fiyatı arz talep üzerine belirlenmekte. Bundan birkaç yıl önce 700-800 tl fiyatlarında olan bitcoin, şu anda 40.000₺ ‘nin üstünde. Ancak şu sıralarda düşüş yaşayan bitcoinin talebin fazla olmasından dolayı tekrardan yükseleceği söyleniyor. Bitcoin satın almayı isterseniz internette çok fazla sayıda firmalar var. Ancak satın almadan önce alacağınız firmayı iyi araştırıp güvenilir olduğundan emin olmalısınız.

30/01/2018 Tarihindeki 1 BTC’nin Türk Lirası Karşılığı = 39 685.0416 TL

Güvenilir Bitcoin Satan Firmalar

Bunlar sadece bir kaçı ama dediğim gibi araştırarak daha da çok site bulabilirsiniz.

Peki Bitcoin Nerede Saklanır ?

Almış olduğunuz bitcoinleri, sanal bir cüzdanda saklıyorsunuz. Cüzdanlarınızı, virüsten korunan cihazlarda muhafaza etmeli ve bu konuda çok dikkatli olmalısınız. Aksi taktirde bitcoinlerinizin çalınma tehlikesi bulunuyor.

Sanal Cüzdan Nedir ?

Bir Bitcoin cüzdanı, direk olarak hesabınızın bakiyesini tutmadan o hesabınıza girebilmeniz için gereken özel ve genel anahtarları depolayan, kullanıcıların dijital para gönderip almasını sağlayan ve bütün bunların verimliliğini ve dengesini blockchain sistemi ile etkileşime girerek yapan bir yazılımdır.

Sanal cüzdanların beş çeşidi bulunuyor. Bunlar ; Masaüstü (desktop), çevrimiçi (online), kağıt (paper), donanım (hardware) ve akıllı telefon (smartphone). Masaüstü dijital cüzdan, sadece cüzdanınızın yüklü olduğu bilgisayardan işlem yapmanıza izin veriyor. Windows Linux ve Mac için kullanılabilen birçok dijital cüzdan mevcut.

 

ReklamPaylaş :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir